Syrop na kaszel – jaki wybrać

Kaszel bywa męczący, zwłaszcza nocą, a najtrudniej znoszą go dzieci. Pomóc może dobry syrop. (https://www.apteka-rozana.eu/syropy.html) Jakie syropy na kaszel warto stosować?

Na kaszel suchy

W przypadku suchego kaszlu istotne jest nawilżenie śluzówki gardła. Oprócz przyjmowania leków trzeba pić dużo ciepłych napojów. Dobre syropy na kaszel suchy często zawierają dekstrometorfan. Innym cennym składnikiem jest wyciąg z tymianku lub drosery. Świetnie sprawdzają się syropy sosnowe i z dodatkiem propolisu. W lekach na suchy kaszel często pojawia się kodeina, która ma na celu zahamować nocne ataki kaszlu, uniemożliwiające spokojny sen.

Na kaszel mokry

Przy kaszlu mokrym trzeba wspierać odkrztuszanie wydzieliny. Pomaga w tym jej rozrzedzenie i takie działanie mają syropy z tzw. grupy leków mukolitycznych. Mukolityki poprawiają też działanie rzęsek – organów przenoszących wydzielinę z płuc ku przełykowi. W rezultacie dochodzi do oczyszczenia oskrzeli. Syropy na kaszel mokry powinny zawierać: ambroksol, bromheksydynę, karbocysteinę lub acetylosysteinę. Te substancje będą najskuteczniejsze. Z drugiej strony przydatne jest zwiększenie wydzielania  śluzu w oskrzelach. W tym celu do syropów dodaje się wyciągi roślinne – z pierwiosnka i babki lancetowatej, także z bluszczu lub lukrecji. 

Syropy dla dzieci

Kaszel najgorzej znoszą dzieci i niemowlęta. Syropy są jednym z najczęściej kupowanych leków dla najmłodszych. Zawsze warto przyglądać się składom tego typu leków, ale kupując je dla dziecka, jest to absolutna konieczność. Syropy często zawierają dodatek alkoholu, czego lepiej uniknąć. Warto znaleźć taki, który nie ma ogromnej ilości cukru. Powinno się kupować syropy bez sztucznych słodzików, aromatów i konserwantów. Najbezpieczniej wybrać leki ziołowe lub przygotować domowy syrop, np. z cebuli. Podanie syropu niemowlęciu trzeba skonsultować z lekarzem.

Uwaga: Syropów nie powinno się popijać, ponieważ osłabia to ich działanie. Mierząc dawkę syropu można przyjąć, że: łyżeczka to 5 ml, a łyżka stołowa 10 ml. Syropów wyksztuśnych nie przyjmuje się przed snem.

Przy współpracy: Apteka Różana