Herbata Rooibos

Występowanie rośliny Rooibos

Rooibos jest gatunkiem endemicznym krzewu, który występuje w Republice Południowej Afryki. Ten czerwonokrzew rośnie na wysokości 900 m.n.p.m., a jego wymagania wzrostowe są niewielkie. Do pozyskania herbaty z czerwonokrzewu używa się jego liści, które są podłużne i wąskie a kształtem przypominają igły. Zbiera się je zazwyczaj w styczniu, a następnie tnie na mniejsze igiełki.

Pozytywne cechy herbaty

Na samym początku warto zaznaczyć, że herbata rooibos nie posiada teiny, która występuje w dużych ilościach np. w herbacie zielonej. Dzięki temu nie będzie ona powodować wzrostu ciśnienia i jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży, dzieci, czy osób z nadciśnieniem tętniczym. Jest ona także bogata w przeciwutleniacze a także hamuje proliferację komórek nowotworowych, dlatego też nie bez powodu nazywana jest dobrym suplementem na choroby cywilizacyjne.

Herbata ta ma także bardzo dobry wpływ na nasz układ pokarmowy ze względu na dużą zawartość związków fenolowych, które chronią błonę śluzową jelit. Jest też bogatym źródłem witaminy C i żelaza, wobec czego idealnie nadaje się do picia w długie zimowe wieczory. Herbata rooibos zawiera także kilka innych mikroelementów, które korzystnie wpływają na nasz organizm, dlatego też zaleca się ją pić raz w ciągu dnia.

Dostępność herbaty

Herbata rooibos obecnie jest dostępna w każdym markecie. Możemy ją dostać w formie liściastej, z której możemy stworzyć napar i dodać do niego inne zdrowe dodatki, takie jak miód, cytrynę, czy imbir. Jednak taka forma podania herbaty nie każdemu odpowiada ze względu na zbyt intensywny aromat, dlatego też dostępne są wersje ekspresowe. Często też można się spotkać z mieszanką tej herbaty z różnymi owocami, jak np. z pomarańczą. Poprawia to jej smak i warto skorzystać z takiej herbaty z dodatkami, ponieważ zwiększa ona bogactwo składników.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest naprawdę korzystną sprawą posiadać herbatę Rooibos w swojej kuchni, a także zachęcić naszych najbliższych do jej spróbowania.

Przy współpracy: Czas na Herbatę