Czym jest smog?

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych problemów, z jakimi męczą się miasta. W ciągu ostatnich paru lat świadomość społeczna na temat tego, jak ważna jest ochrona środowiska być być nieco wzrosła, jednakże mało kto naprawdę podejmuje zdecydowane działania. Co więcej, pomimo dużego szumu medialnego na temat smogu, bardzo niewiele osób jest w stanie wytłumaczyć czym tak właściwie jest smog i dlaczego jest taki groźny.

Kłęby nad miastem

Smog to wynik połączenia paru niefortunnych czynników w jedną, nieprzyjemną całość. Po pierwsze, wynika z zanieczyszczenia powietrza wytwarzanego poprzez spalanie niektórych materiałów. Powoduje to wyrzucanie olbrzymich ilości pyłów w powietrze. Do tego dochodzą też spaliny z pracujących samochodów. Po drugie, smog jest też wynikiem pogody. Przy braku wiatru i dużej wilgotności powietrza, wszystkie te pyły, spaliny i inne związki w powietrzu zaczynają opadać. Brak wiatru sprawia, że gęstnieją ponieważ powietrze stoi w miejscu – powietrze, którym oddychają miliony osób. W efekcie, każda z tych osób przy każdym oddechu pobiera dziesiątki różnych związków chemicznych do swoich płuc. W najlepszym przypadku, spowoduje to lekkie podrażnienie dróg oddechowych, niewielki kaszel, dyskomfort. W najgorszych przypadkach może spowodować nawet śmierć, co niestety zdarza się wielu osobom każdego roku podczas dni, w które panuje najwyższy poziom smogu w powietrzu.

Kwestia smogu nie dotyczy więc tylko środowiska, ale przede wszystkim wpływa na zdrowie wszystkich ludzi. Zatem warto dbać o środowisko.

Warto sprawdzić: https://mistralsport.pl/rowery.html