Zdrowie? Na co zwrócić uwagę

Statystyki przedstawiają nam dość wyraźny obraz tego, na co chorują ludzie najczęściej. Nadal główną przyczyną zgonów są choroby układu krwionośnego. To znaczy choroby jak miażdżyca czy nadciśnienie. Kolejne są rak i inne choroby onkologiczne. Jest ich sporo rodzajów i są odpowiedzialne za miliony zgonów rocznie na świecie.

Mamy czasy, gdy wiedza i osiągnięcia w medycynie są na zaawansowanym poziomie. Wciąż jednak można spotkać się z sytuacjami, gdy znane nam osoby chorują na serce, cukrzycę lub inne schorzenie. Jak zatem skutecznie zadbać o swoje zdrowie w 21 wieku? O czym pamiętać?

Przez to jest parę rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Nowotwory – pamiętaj o badaniach

Przy raku istotne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Dzięki temu kuracja ma najlepsze
szanse na powodzenie. Dlatego zalecane jest regularne badanie u onkologa – przykładowo badanie można wykonać tutaj. Dzięki takim badaniom u onkologa mamy szanse na szybkie wykrycie raka i rozpoczęcie leczenia. Dobrze uświadomić sobie jak trudno jest wyleczyć raka w końcowej fazie. Dlatego wizyty kontrolne, mammografia i pozostałe badania są tak zalecane.

Tryb życia – pamiętasz o sporcie?

Dieta, kontrolne wizyty są istotne, ale nie zapominajmy że ważny jest sposób jak żyjemy. Czy uprawiamy sport? Czy unikamy stresu? Takie czynniki jak odpoczynek czy ćwiczenia mają istotny na zdrowie człowieka. Jest sporo badań, które pokazują że już pół godziny treningu dziennie ma zauważalny wpływ na obniżenie zachorowań.

Jesteś tym co jesz

Nieprawidłowe odżywianie się może być przyczyną chorób wieńcowych i cukrzycy. Ważne jest, by dieta człowieka była odpowiednio dobrana. Jeżeli jest to dla nas problem to najlepiej udać się do poradni dietetycznej. Po odpowiednim wywiadzie pomoże nam ułożyć dietę dopasowaną do naszych potrzeb. Rzeczy takie jak wiek czy grupa krwi są ważne i mają wpływ na rodzaj diety.

Podstawowe składniki diety jak warzywa, owoce czy chude mięso nie są drogie. Narzekanie że zdrowa dieta jest kosztowna to mit. Przy dobrym planowaniu i kupowaniu sprawdzonych produktów koszty mogą być takie same jak przy zwykłym odżywianiu się.

Pamiętajmy też o chorobach XXI wieku jak otyłość. Inny sposób życia i odżywiania sprawił, że człowieka zaczęły dręczyć inne choroby.

Warto pamiętać, że dużo zależy od nas. Niektórzy myślą że to winna jest genetyka. W niektórych przypadkach tak. Ale często sami przyczyniamy się do rozwoju choroby przez złe odżywianie się czy brak ruchu. Warto to przemyśleć.