Tymianek – mniej znane właściwości

Część ziół jest dobrze znana i często przez nas używana w kuchni. Czy jednak na pewno znamy ich właściwości? Dużo takich ukrytych zalet ma właśnie tymianek.

Choć często sięgamy po tę przyprawę, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ ma ona na nasze zdrowie. Tymianek to cenny dar natury, a z jego mocy skorzystać może każdy z nas. Dlaczego warto go docenić? Co zyskamy w chwili, gdy nasza dieta zostanie wzbogacona jego dodatkiem?

Tymianek to z jednej strony popularna przyprawa, z drugiej – naturalny lek, którego właściwości były chętnie wykorzystywane w medycynie już przed wiekami. Moc tymianku docenili już starożytni Grecy i Rzymianie, do dziś zresztą tymianek zajmuje ważne miejsce w gronie roślin o leczniczych właściwościach. Jak wpływa on na nasz organizm?

Tymianek to skuteczny pogromca bakterii, nic więc dziwnego, że nasi przodkowie wykorzystywali go często do oczyszczania ran. To nie wszystkie zalety tymianku. Dieta, w której pojawi się ta przyprawa, to dobra propozycja dla osób, które chcą poprawić swe trawienie – mówi nam dietetyk Anna Mruk. Każdy z nas powinien zresztą docenić moc tymianku – szczególnie w chwili, gdy jego słabością są tłuste potrawy.

A to nie wszystkie zalety tymianku. Lepsze krążenie, mocniejsze naczynia krwionośne oraz mniej toksyn w organizmie – oto kolejne korzyści, jakie może nam przynieść sięganie po tymianek. Przyprawa ta powinna też zostać doceniona przez tych, których dokuczają problemy z drogami oddechowymi.

A czy tymianek może wpływać na nasz wygląd? Tak. Często zapominamy, że ta roślina to nie tylko aromatyczna i zdrowa przyprawa, ale też naturalny kosmetyk o wyjątkowych właściwościach. Tymianek odświeża i chroni skórę przez stanami zapalnymi, jest też z powodzeniem wykorzystywany w pielęgnacji jamy ustnej. Z jego mocy można też skorzystać w walce o zdrowe i mocne włosy – szczególnie w chwili, gdy główną przyczyną problemów jest ich nadmierne wypadanie.

Jak widać niepozorny tymianek to roślina którą warto używać w swojej codziennej diecie.