Najczęstsze objawy COVID

COVID-19 to jedna z tych specyficznych chorób, które objawiają się w przeróżny sposób. Dotychczas wyróżniono co najmniej kilkanaście symptomów, które mogą zwiastować zarażenie koronawirusem. Wraz z każdą mutacją wirusa, objawy nieco różnią się od siebie – niektóre nie występują praktycznie wcale, podczas gdy inne, wcześniej nieznane nabierają obecnie większego znaczenia. Jakie objawy możemy zaobserwować obecnie u osób chorych na COVID-19?

Najczęstsze objawy spotykane w obecnym stadium pandemii COVID-19

Każda nowa fala koronawirusa, która nawiedza nasz kraj, jest zdominowana przez zupełnie nowy wariant choroby. Bardzo zaraźliwy wariant Omikron to w obecnych czasach największe zagrożenie, i to jemu poświęcimy najwięcej miejsca, identyfikując najpopularniejsze objawy. Przede wszystkim jest to wariant, który niezwykle łatwo pomylić z dolegliwościami żołądkowymi, lub najzwyczajniejszym przeziębieniem. Jakie objawy najczęściej występują u osób zakażonych wariantem delta? Ból mięśni, gorączka, kaszel, katar. Dodatkowo bardzo często występuje także ogólne zmęczenie i ból głowy. Wśród osób chorych zauważono także ból gardła, mdłości, uczucie suchości w ustach i wysypki. 

Objawy COVID-19 u osób zaszczepionych

Choć wielokrotnie potwierdzono, że szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejszają ryzyko zakażenia, to jednak nie wykluczają go. Możemy być jednak pewni, że przebieg choroby u osoby zaszczepionej jest niezwykle łagodny, i kończy się hospitalizacją jedynie w skrajnych przypadkach. Jak wygląda lista objawów u osób, które przyjęły już szczepionkę AstraZeneca, Pfizer czy Moderna? Przede wszystkim jest to ból głowy, kaszel, katar, a także ból gardła. A zatem są to objawy dobrze znane wśród osób zaszczepionych, jednak występujące w znacznie łagodniejszym wydaniu. Warto wykonać sprawdzić testy covid import – aby dowiedzieć się, czy mamy covid.

Jak szybko po zarażeniu występują pierwsze objawy?

To pytanie, na które wciąż wiele osób poszukuje jednoznacznej odpowiedzi. Jak szybko po narażeniu na kontakt z osobą zarażoną będziemy w stanie zaobserwować pierwsze objawy zakażenia u siebie? Zgodnie z badaniami ekspertów pierwsze objawy dają o sobie znać już około 5 dni po zarażeniu, jednak czas inkubacji choroby do nawet 2 tygodnie. Wszystko to zależy od naszej odporności, przyjętych dawkach szczepienie i wielu innych zmiennych. Nie bez znaczenia jest także wariant koronawirusa, jakim się zarażamy. Każda ze znanych odmian nieco się różni, zarówno pod kątem przebiegu choroby, poziomu zaraźliwości, jak i tempa inkubacji.