Jaki sport uprawiać w chorobach układu sercowo-naczyniowego?
Sport jest niezwykle ważny w utrzymaniu zdrowia każdego człowieka i uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na regularny, intensywny wysiłek fizyczny z powodu występowania wielu dolegliwości i chorób. Dowiedz się jaki rodzaj sportu jest wskazany przy występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ruch w dużej mierze przyczynia się do poprawy sprawności mięśnia sercowego. Dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym, zwiększa się wydolność ludzkiego serca. Jednak osoby borykające się z chorobami układu krążenia nie mogą pozwolić sobie na wykonywanie gwałtownego wysiłku fizycznego takiego jak ćwiczenia siłowe (podnoszenie ciężarów), szybki i długotrwały bieg. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń z uwzględnieniem niewielkiego wysiłku np. aerobik, pływanie czy wolny taniec.
Sport w przypadku nadciśnienia tętniczego
Osoby mające problemy z nadciśnieniem tętniczym, koniecznie muszą wystrzegać się ciężkich sportów wymagających większego wysiłku takich jak podnoszenie ciężarów, zapasy. Takie ćwiczenia znacznie obciążają ludzkie mięśnie, co powoduje wysoki wzrost ciśnienia tętniczego. Zalecana przez lekarzy aktywność fizyczna w przypadku występowania tej choroby to np. pływanie, jazda na rowerze, szybsze maszerowanie. Te sporty pozwolą na wydalenie soli i wody zawartej w pocie, dzięki czemu wartość ciśnienia obniża się. Trzeba również pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków powodujących spadek ciśnienia.
Wysoki cholesterol
Oczywiście najważniejszą kwestią w przypadku obniżenia cholesterolu jest prawidłowa dieta. Jednak dla zwiększenia skuteczności leczenia, zaleca się uprawianie sportów, które znacząco obniżają wartość złego cholesterolu (LDL). Sporty zalecane w przypadku podwyższonego cholesterolu to np. ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach czy jazda na nartach. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, codziennie przez pół godziny. Lekarze zalecają również zrezygnowanie z korzystania z windy i zastąpienie tej formy samodzielnym wchodzeniem po schodach. Okazuje się również, że nawet zwykły chód bardzo pomaga w przypadku leczenia nadciśnienia. Warto więc zrezygnować z jazdy komunikacją i do swojego trybu życia wprowadzić regularne spacery.
Sport dla cukrzyków
Jeśli poziom glukozy we krwi chorego wynosi więcej niż 300 mg/dl- wysiłek fizyczny jest kategorycznie zakazany. Również w czasie przeziębienia czy grypy, lekarze ostrzegają przed uprawianiem sportu, ponieważ w czasie występowania takich chorób, trudne jest właściwe zbadanie poziomu cukru we krwi. Cukrzycy z niższą wartością poziomu cukru mogą uprawiać sporty takie jak: aerobik, sporty rozciągające, sporty siłowe, oczywiście pamiętając o zachowaniu umiarkowanej intensywności wykonywanych ćwiczeń.
Sport w przypadku zawału
Osoby, które przeszły zawał serca, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z lekarzem, który odpowiednio dobierze rodzaj wysiłku fizycznego do pacjenta. Lekarz w tym celu przeprowadza badanie zwane próbą wysiłkową, którą wykonuje się na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W czasie wykonywania takiego badania, obserwuje się tętno pacjenta czyli częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić wydolność i reakcję organizmu na wysiłek fizyczny. Dopiero po wykonaniu takiego testu, lekarz dobiera rodzaj ćwiczeń indywidualnie do stanu pacjenta.
Choroba wieńcowa
Osoby, które zmagają się z chorobą wieńcową, a u których nie wystąpił zawał serca, mogą znacznie poprawić stan swojego zdrowia poprzez wysiłek fizyczny. Sport w przypadku choroby niedokrwiennej powoduje obniżenie cholesterolu czy ciśnienia tętniczego. Odradza się jednak pacjentom sportów anaerobowych tzn. ćwiczeń na siłowni czy sprintu. Takie sporty mogą spowodować znaczne podwyższenie ciśnienia tętniczego, co daje duże zagrożenie w przypadku choroby wieńcowej.
Pamiętaj!
Jeśli chorujesz na niedokrwienność serca nie wolno wykonywać Ci niektórych czynności domowych, związanych z życiem codziennym takich jak: dźwiganie ciężkich zakupów i ciężkich przedmiotów, przesuwanie i dźwiganie mebli, szybkie bieganie, szybkie wchodzenie po schodach.