Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa?

W życiu przydarzają się nam najróżniejsze sytuacje. Nie ze wszystkimi potrafimy poradzić sobie we własnym zakresie. Co wtedy robimy? Gdy psuje nam się samochód, jedziemy do mechanika. Pękła rura w łazience? Pora na telefon do spółdzielni. Boli ząb? Najwyższy czas na udanie się do dentysty. Specjalistyczna pomoc to często najlepszy wybór, dzięki któremu rozwiążemy problemy i odzyskamy spokój. Dlatego właśnie, gdy coś nie tak dzieje się z naszym zdrowiem psychicznym, dobrze jest odwiedzić gabinet psychologa Toruń.

Profesjonalne podejście

Wiele osób waha się przed pójściem do psychologa, nawet jeśli ich problemy zaczynają ich już przytłaczać. Liczą na to, że sami lub z pomocą najbliższych uporają się z negatywnymi emocjami i poprawią swoje samopoczucie. Tymczasem wizyta w gabinecie psychologicznym to coś zupełnie innego niż rozmowa z przyjacielem, i o ile spotkanie z zaufanym znajomym może przynieść nam liczne korzyści, to nie zastąpi nam ono terapii. W czasie spotkania z psychologiem profesjonalista poświęca nam całą swoją uwagę, pozwala się otworzyć i nie ocenia. Nie wręcza listy gotowych rad, lecz daje szansę na odkrycie własnych mechanizmów, zmianę negatywnych nastawień i poznanie swoich emocji.

Pomoc w dokonaniu zmiany

Naszym zachowaniem mogą kierować nieuświadomione przez nas schematy wynikające z poprzednich doświadczeń, kontaktów z innymi ludźmi, doznanych urazów w dzieciństwie. Często niełatwo dotrzeć do ich źródła, jednak dzięki pracy z psychologiem i wykorzystaniu odpowiednich narzędzi jest to jak najbardziej możliwe. Świadomość istoty problemu pozwala z kolei na dopasowanie metod, dzięki którym na stałe można wprowadzić w swoim zachowaniu zmiany, eliminując negatywne reakcje i niepożądane nawyki. Nawet jeśli ta droga nie zawsze jest prosta, prowadzi do korzystnych i wyczekiwanych przez nas efektów.

Ułatwienie w radzeniu sobie

Ciężkie dla nas okresy, strata bliskiej osoby, obniżone samopoczucie, zakończenie związku, wypalenie zawodowe… Przyczyn, które mogą skłonić nas do pójścia do psychologa, jest naprawdę wiele. To krok, który warto podjąć, aby poprawić swoje codzienne funkcjonowanie, odzyskać radość z życia i poradzić sobie z nieprzyjemnymi doświadczeniami sprzed lat. Dokonanie zmiany w swoim nastawieniu potrafi zmienić sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat i pozwala nam spojrzeć inaczej na różne aspekty życia. Przełamujemy swoje bariery, lepiej odnajdujemy się w pełnionych przez siebie rolach i bardziej optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Więcej na: Psychoterapia Toruń