Czarnuszka jako bomba witamin dla naszego zdrowia

Czarnuszka jest przyprawą znaną już od czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie mówiono, że „Leczy ona wszystko oprócz śmierci”. Roślina ta stosowana w lecznictwie i gastronomii jest bombą witamin dla naszego organizmu i zapobiega powstawaniu wielu chorób. Dowiedz się czym jest czarnuszka i jak wpływa na nasze zdrowie.

Czym jest Czarnuszka siewna?

Jest to roślina z rodziny jaskrowatych, pochodząca z Iraku i Turcji. Jej nasiona mają ostry, korzenny smak. Jako przyprawa używana jest do serów, pieczywa, niektórych tłustych mięs. Świetnie sprawdza się w podkreśleniu smaku kiszonej kapusty i ogórków konserwowych. Olej z nasion Czarnuszki dodawany często jest do likierów, słodyczy, a także używany przy produkcji perfum. W dietach, w których zabronione jest używanie ostrych przypraw, Czarnuszka zastępuje pieprz. Zawiera wiele aminokwasów, kwasów tłuszczowych takich jak kwas linolowy, eikozadienowy czy palmitynowy, witaminy takie jak: witamina A, B1, B3, B6, F, związki mineralne cynku, magnezu, żelaza, wapnia, sodu i potasu. W swoim składzie ma również rzadkie dla roślin alkaloidy np. nigellinę czy nigellaminę.

Dlaczego warto pokochać Czarnuszkę? Ma niesamowite działanie zdrowotne!

Związki zawarte w tej roślinie wspierają pracę układu odpornościowego poprzez pobudzanie interferonu oraz wzrost ilości limfocytów, które mają duży wpływ na nasze zdrowie. Warto więc sięgać po nią w okresie jesienno-zimowym aby wzmocnić nasz organizm i uchronić go przed infekcjami.

Zapobiega niestrawności i dolegliwościom żołądkowym i jelitowym. Likwiduje wzdęcia, skurcze brzucha i ma działanie łagodzące i uspokajające. Wspiera pracę układu trawiennego i przyspiesza spalanie kalorii.

Olejek eteryczny dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, stosowany jest w walce z problemami układu oddechowego takimi jak astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. 80 % badanych astmatyków stwierdziło, że po kilku tygodniach stosowania olejku z czarnuszki, ustąpił świszczący oddech, poprawiła się wydolność płuc i nastąpiło zmniejszenie dawki przyjmowanych przez nich leków.

W problemach z anemią również radzi sobie świetnie. Lekarze zazwyczaj zalecają anemikom spożywanie dużej ilości mięsa i regularne przyjmowanie żelaza. Jednak olej z czarnuszki podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów co jest bardzo ważne w walce z anemią.

czarnuszka-ziarna

Czarnuszka jest świetną opcją dla osób chorujących na nowotwory, przyjmujących leczenie w postaci radioterapii. Zapobiega ona uszkodzeniom, które wywołane są przez promieniowane jonizujące w tego typu leczeniu nowotworów.

Roślina ta ma również działanie przeciwnowotworowe. Hamuje ona rozwój komórek nowotworowych. Jak wynika z badań, czarnuszka jest szczególnie pomocna w ochronie organizmu przed białaczką, rakiem płuc, rakiem macicy i prostaty, nowotworem piersi, jelita grubego, rakiem mózgu oraz najniebezpieczniejszym rakiem trzustki.

Pomaga w łagodzeniu i likwidacji zmian i chorób skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, grzybica skóry, oparzenia słoneczne. Świetnie nawilża skórę sprawiając, że wszelkie uczulenia, wysypki spowodowane bakteriami znikają, nadaje skórze miękkość i gładkość. Przyspiesza również gojenie się ran, owrzodzeń, skaleczeń.

Czarnuszka wspomaga też układ rozrodczy. Reguluje proces miesiączki, wspomaga wydzielanie mleka u karmiących matek, a nawet jest świetnym środkiem antykoncepcyjnym. U mężczyzn znacząco podnosi poziom testosteronu.

Jest świetna w radzeniu sobie z problemami naszych włosów. Skutecznie likwiduje łupież, oraz swędzenie spowodowane stanem zapalnym skóry głowy, pobudza porost włosów i sprawia, że nasze włosy są gęste i zdrowe.