Alergia na kota – co warto o niej wiedzieć?

Badania statystyczne ukazują, iż co trzeci rodak posiada kota. Blisko 7% posiadaczy wąsatego czworonoga posiada też uczulenie na jego sierść. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, bowiem objawy owego uczulenia mogą przybierać skrajną formę. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy przyczyny oraz objawy alergii na sierść kota z uwzględnieniem przyczyn ich występowania. Zapraszamy do lektury!

Czy kocia sierść jest wszystkiemu winna?

Niezupełnie. Popularne reakcje alergiczne do których zaliczamy łzawienie, katar, kichanie oraz zmiany skórne nie są spowodowane sierścią kota, a wydzieliną znajdującą się w kociej ślinie oraz jego owłosieniu. Zgodnie z definicją alergia na kota stanowi reakcję uczuleniową na kreowane przez zwierzę alergeny. Właśnie dlatego wbrew powszechnej opinii pojęcie „alergii na kocią sierść” nie istnieje – jest to fraza wyłącznie potoczna. Ot – skrót myślowy.
Za czynnik wywołujący reakcję alergiczną odpowiedzialne są białka znajdujące się na włosiu czworonożnego pupila. Co ciekawe – przywołane na wstępie badania statystyczne mówią o znacznie większym procencie osób uczulonych na sierść kota, niźli w porównaniu do sierści psiej. Na szczęście dla osób uczulonych istnieje również pozytywna informacja – tego typu alergia nie jest wyrokiem.

cat

Polecamy sklep: Albert Fresh

Przyczyny powstania alergii na kota

Przyczyny powstania alergii na sierść kota są skomplikowanym mechanizmem. O ich wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta – lekarza weterynarii Piotra Masona. Oto fragment jego wypowiedzi :
„Alergenem najbardziej powszechnym u kotów jest sekretoglobina. To białko wytwarzane w gruczołach ślinowych, które następnie przenoszone jest na sierść. W jaki sposób? To proste – wszyscy posiadacze kotów doskonale wiedzą, że ich czworonożni kompani w każdej wolnej chwili oblizują fragmenty swej sierści. W ten sposób białko zwane naukowo Fel d1 przenoszone jest na sierść. Ale nie jest to jedyna forma produkcji owego białka. Jest ono wytwarzane również w gruczołach łojowych, które znajdują się w skórze kota. Poprzez łuszczący się naskórek czynnik trafia do sierści wywołując reakcje alergiczne osób uczulonych..”

cat2

Słów kilka o objawach uczulenia

Jak wspominaliśmy na wstępie – objawy mogą przybierać różną formę. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy objawy układu oddechowego. W związku z tym wyróżniamy następujące objawy – łzawienie, drapanie w gardle, katar, kaszel, przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie oczu oraz ich obrzęk. Istnieją również rzadkie przypadki zmian skórnych, które objawiają się zaczerwienieniami oraz swędzeniem. Tego rodzaju objawy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, bowiem w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do astmy. Zaniedbanie objawów alergicznych u osób dorosłych może skończyć się m.in. przewlekłym zapaleniem zatok.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów, które mogą nastąpić nawet na skutek chwilowego i jednorazowego kontaktu z kotem należy natychmiast udać się do lekarza. Wbrew pozorom tytułowe schorzenie nie musi być wyrokiem dla posiadaczy czworonożnych pupili – regularna terapia odczulająca pozwala na wyleczenie tego rodzaju alergii.
Alergia? Sprawdź leki na https://www.allecco.pl/wapno.html które pomogą ci ulżyć.