Jeden z najzdrowszych wariantów diety – poznaj z bliska DASH

To coś więcej niż tylko zestaw konkretnych posiłków i zaleceń odnośnie żywienia. Więcej niż rozpiska i konkretne kombinacje, tego co wolno jeść, z wykluczaniem tego, czego jeść nie powinniśmy. Dieta DASH to coś na kształt filozofii życia, bo gdy ktoś już wkręci się w nią na poważnie, zawsze zmienia nawyki i ta zmiana też ma bardzo głęboki poziom.

W przeciwieństwie do innych diet, gdzie ktoś po prostu gra sztywno z nastawieniem na konkret, a nie daje z siebie nic na poziomie zmiany nawyków. I potem wiadomo jak to się kończy. Wskazówka wagi zdaje się stać w miejscu.  A w ogóle to pewnie sama waga się zepsuła, bo przecież ma już tyle lat. I takie tam…

„Dietę DASH stworzyli amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych. Menu, które przygotowali, na początku było adresowane do grupy docelowej, którą stanowiły osoby z nadciśnieniem. Generalnie, zmiana stylu życia na poziomie nawyków żywieniowych miała redukować poważne problemy z ciśnieniem tętniczym. A okazało się, że lista dobrych stron stosowania tej diety jest jeszcze znacznie dłuższa.”mówi w rozmowie z naszą redakcją dietetyk Joanna Gaweł z Dieta-Med KrakówCo właściwie powoduje, że ta dieta jest takim strzałem w dziesiątkę i ludzie się po prostu w niej zakochują?

Dietary Approaches to Stop Hypertension, metoda odżywiania w nowatorski sposób łącząca nie tylko zdrowe produkty, ale przede wszystkim – działania mające na celu znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Zgodnie z badaniami nad tą dietą, już dwa tygodnie na takim tuningowanym jadłospisie wystarczą, aby obniżyć wartość ciśnienia. Choć dieta została stworzona właśnie głównie z myślą o osobach z nadciśnienie, generalnie jest świetnym aktywatorem stanu zdrowia. Wpływa bardzo korzystnie na wiele sfer. Wzmacnia ochronę organizmu przed osteoporozą, występowaniem nabytej cukrzycy czy chorobami nowotworowymi.

No i jest niezastąpionym wsparciem w procesie dążenia do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. A wiadomo, że BMI w dzisiejszych czasach jest naprawdę ważne.

Jakie plusy ma dieta DASH?

Najważniejsza reguła, na której opiera się nasza dieta to zredukowanie poziomu sodu, który przyswajamy z pożywieniem. To o tyle istotne, ze nadmiar jego w diecie jest bardzo bardzo mocno odpowiedzialny za występowanie nadciśnienia. Dieta dopuszcza dwie dawki sodu, rozliczane w trybie dziennym. Dawka standardowa na poziomie maksymalnie 2300 miligramów na dobę – standardowa dieta to już wartość przekraczająca nawet 3700 mg, więc różnica nie podlega w ogóle dyskusji. Jest też wariant obniżony sodu, gdzie poziom kształtuje się na wartości 1500 miligramów na dobę. Wersja ta będzie idealna dla tych, którzy od dawna cierpią na nadciśnienie i dla osób starszych, które borykają się z tą przypadłością.

Trzeba też zwiększyć spożycie składników mineralnych, które pomocne są w obniżaniu ciśnienia. Chodzi  tu o produkty bogate w wapń i magnez, a także potas.

Jakie produkty jeść na co dzień, by dostarczyć błonnika i innych wartości odżywczych na diecie DASH?

Plusem jest tu różnorodność, bo lista jest naprawdę długa. Trzeba pamiętać o produktach, w których jest mało sodu. A będą to na przykład: papryka czerwona, sałata, ananas, arbuz, banan, czarne jagody, mandarynki, brzoskwinie, pomarańcze, wiśnie, kiwi, cytryna  bakłażan, groszek zielony, papryka zielona, szczypiorek, szparagi, cukinia, dynia,  morele, nektarynki, poziomki, truskawki, agrest, czereśnie, grejpfruty, jabłka, maliny, porzeczki czarne i czerwone. A to wcale nie koniec jadłospisu.

Warto sprawdzić dokładnie założenia tej diety i konkretny wykaz produktów dozwolonych. To pierwszy krok ku temu by naprawdę doskonale zadbać o swoje zdrowie.