Lawenda – uspokaja i leczy
Poza nietuzinkową – urokliwą wonią lawenda posiada także cenne właściwości prozdrowotne. Znana jest ze swego działania uspokajającego podobnie jak melisa, czy dziurawiec, jednak niewiele osób wie, że paleta działań lawendy jest nader szeroka. W dzisiejszym artykule skupimy się na cennych właściwościach zdrowotnych lawendy.
Pochodzenie i popularność lawendy
Jeszcze do niedawna lawenda występowała w naszym kraju w postaci olejku eterycznego. Obecnie można ją spotkać w wielu przydomowych ogródkach, zaś designerzy wnętrz coraz częściej umiejscawiają lawendę w naszych sypialniach, bowiem działa kojąco na nasz sen pozwalając się w pełni zregenerować podczas wypoczynku. Nie bez znaczenia są w tym przypadku również jej zalety estetyczne. Charakterystyczny fiolet oraz subtelna budowa to dodatkowe atuty tytułowej rośliny.
Lawenda pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Poza naturalnym wariantem znana jest pod postacią olejku eterycznego oraz suszu. Co ciekawe kwiaty lawendy można także zasuszać – w ten oto sposób jest ona ciekawym urozmaiceniem naszych wnętrz.
Kojące właściwości lawendy
Dlaczego najpopularniejszą formą występowania lawendy jest olejek eteryczny? To z racji zawarcia w lawendzie szerokiej palety związków eterycznych z linalolem na czele. To właśnie linalol, który wpływ w nerw węchowy działa kojąco na cały układ nerwowy uspokajając nas. Właśnie dlatego lawendę stosowano już w starożytności w postaci leku ułatwiającego zasypianie. Technika stosowania lawendy była wówczas co najmniej kaskaderska, bowiem zasuszone kwiaty lawendy wkładano pod poduszkę osoby zmagającej się z bezsennością. Obecnie metoda stosowania lawendy dla osób mających problemy z zaśnięciem zmieniła się. Wystarczy skropić poduszkę naturalnym olejkiem, bądź rozprzestrzenić aromat w sypialni.
Tytułową roślinę można stosować także zewnętrznie. W pakiecie usług wielu gabinetów masażu możemy zauważyć masaż lawendowy. Olejek z tej rośliny doskonale wchłania się w skórę, a ta w efekcie staje się bardziej delikatna i aksamitna w dotyku. Aby działanie olejku było bardziej efektywne warto pamiętać o dodaniu kilku kropel oliwy z oliwek – w ten sposób będziemy mieć pewność, że wrażliwy obszar skóry nie zostanie podrażniony.
Do nabycia np. na https://www.allecco.pl/43655,lawenda-i-rozeniec-30-kapsulek-na-stres.html lub https://www.allecco.pl/40585,nervosol-k-uspokojenie-30-tabletek-spokoj.html.
Właściwości lecznicze
Lawenda działa także przeciwbólowo. Lekarze zalecają jej stosowanie w przypadku dolegliwości takich jak bóle głowy, czy powracająca migrena. W takim przypadku wystarczy wetrzeć kilka kropel olejku w okolicach skroni, a ulga będzie natychmiastowa. W opinii ekspertów lawenda to także świetny środek na walkę z chorobami układu trawiennego. Tytułowa roślina występująca pod postacią naparu działa rozkurczowo redukując bóle brzucha. Doskonale sprawdzi się również w przypadku bólów miesiączkowych oraz wzdęć.
Herbata z lawendy to także świetna metoda na przeziębienia. Z grypą można walczyć przy użyciu lawendy na dwa sposoby – poprzez płukankę z naparu, a także metodą inhalacyjną. Substancje zawarte w lawendzie działając korzystnie m.in. na zapalenie zatok, nieżyt nosa, infekcję gardła oraz kondycję migdałów.