Kalipoz prolongatum — charakterystyka i zastosowanie leku
Kalipoz prolongatum należy do ścisłej grupy leków stosowanych w profilaktycznym leczeniu stanów niedoboru potasu, które są wydawane tylko i wyłącznie na receptę. Jego działanie jest wysoce związane z obecnością substancji czynnej, która uwalnia się w sposób przedłużony. Jedna tabletka Kalipoz prolagantum zawiera 750 mg chlorku potasu, które dostarczają niezbędną do funkcjonowania ilość jonów potasowych. Dzięki zawartemu w leku potasowi organizm z łatwością przesyła impulsy nerwowe oraz może kontrolować występujące skurcze mięśniowe.
Stosowanie Kalipoz prolagantum
Kalipoz prolagantum stosowane jest w przypadku dużych niedoborów substancji czynnej znanej jako potas i wykorzystuje się go jako środek wspierający terapie lekami moczopędnymi lub glikozydami nasercowymi. Dodatkowo ogromnym wskazaniem do stosowania są przewlekłe biegunki, wymioty czy choroby nerek. Lek bez problemu mogą przyjmować osoby chorujące na cukrzycę, choroby układu krążenia, marskość wątroby, wodobrzusze czy wtórny hiperaldosteronizm, ponieważ nie koliduje z substancjami niezbędnymi choremu organizmowi do funkcjonowania. Każdorazowe podanie leku powinno być jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem. To właśnie lekarz prowadzący wyznacza dawkę i dostosowuje ją do indywidualnego przypadku danego pacjenta. W przypadku dawkowania należy brać pod uwagę również potas, jaki organizm pobiera z żywności. https://www.apteka-rozana.eu/witaminy-i-mineraly.html

Przeciwskazania
Ogromnym przeciwwskazaniem do stosowania Kalipoz prolagantum może być nadwrażliwość na którykolwiek z zawartych w leku składników, hiperkalemia, wrodzona paramiotonia, stany zapalne obejmujące rozległe zniszczenia komórek zewnętrznych i wewnętrznych, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia metabolizmu oraz ciężkie i intensywne odwodnienie. Warto pamiętać o tym, że przyjmując Kalipoz prolagantum należy kontrolować poziom potasu w surowicy tak, aby nie przekroczyć zalecanej dawki dziennej. Lek może również wywoływać reakcje alergiczne ze względu na zawartość substancji nazywanej czerwień koszenilowa.
Dużą ostrożność powinni zachować również pacjenci przechodzący zaburzenia czynności nerek, a sam chlorek potasu zawarty w leku może być bezpośrednią przyczyną wzmożenia lub powstania owrzodzeń przewodu pokarmowego. Szczególne środki ostrożności należy zachować również w przypadku chorób serca czy zaburzeń czynności wątroby. Dany lek nie jest przeznaczony dla pacjentów z nietolerancją laktozy, galaktozy lub zespołem wchłaniania glukozo-galaktozy. Warto pamiętać również o tym, że potas zawarty w Kalipoz prolagantum zwiększa swoje stężenie w wyniku reakcji z lekami moczopędnymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), glikozydami nasercowymu, cyklosporyną, niesteriodowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), heparyną, lekami beta-adrenolitycznymi oraz innymi preparatami, które w swoim składzie zawierają potas.

Działania niepożądane
Pomimo
tak dobroczynnego działania na ludzkie zdrowie, w przypadku stosowania
preparatu wysoce-potasowego, jakim jest Kalipoz prolagantum, mogą wystąpić
działania niepożądane, do których należą zaburzenia metabolizmu, zaburzenia
odżywiania, zaburzenia pracy serca, zaburzenia żołądka, zaburzenia pracy jelit
czy problemy skórne. https://www.apteka-rozana.eu/