Ibuprofen — jak działa i kiedy go stosować

            W dzisiejszych czasach ibuprofen należy do kategorii najpopularniejszych substancji, która jest składnikiem wielu leków dostępnych w aptekach bez recepty. Najczęściej wykorzystywany jest sporadycznie, w przypadku bólu głowy, bólu zęba czy wszelkiego rodzaju bólów kości lub stawów. Zanim jednak zastosujemy lek z zawartością ibuprofenu, warto zapoznać się z jego dawkowaniem, przeciwwskazaniami oraz działaniem efektów ubocznych.

Lek przeciwbólowy

            Ibuprofen to substancja z kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w skrócie NLPZ. W przeprowadzonych badaniach specyfik ten wykazał intensywne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Dodatkowo jego ważną właściwością jest hamowanie agregacji płytek krwi. Jego działanie opiera się na zahamowaniu procesu syntezy prostaglandyn, czyli elementów organizmu pobudzających receptory bólowe i przyczyniających się do powstawanie wszelkiego rodzaju obrzęków oraz gorączki, która jest reakcją obronną organizmu. Dzięki ibuprofenowi bardzo łatwo można zahamować powyższe objawy i znacząco zmniejszyć odczuwany ból. Lek warto zastosować w przypadku uśmierzania bólów, łagodzenia objawów grypy, zmniejszania gorączki oraz łagodzenia przejścia przeziębienia.  (https://www.apteka-rozana.eu/ibuprofen-teva-max-400-mg-x-20-tab.html)

Dawkowanie

            Kwestia dawkowania różni się w zależności od wieku pacjenta. Dzieci od trzeciego miesiąca do szóstego roku życia mogą przyjmować ibuprofen tylko i wyłącznie w postaci płynnej zawiesiny doustnej lub syropu w dawce nie przekraczającej 20 mg na kilogram masy ciała, podzielony w 3/4 dawkach dziennie. Tabletki z ibuprofenem mogą przyjmować dzieci od szóstego roku życia wzwyż. Do dziewiątego roku życia mogą przyjmować jedną tabletkę doustnie co sześć-osiem godzin w trakcie lub po posiłku. Nie należy stosować dawki większej niż trzy tabletki na dobę. U dzieci starszych, od dziesiątego do dwunastego roku życia dawkowanie przedstawia się następująco: jedna tabletka doustnie co 6 godzin. Nie przekraczać czterech tabletek na dobę. U dzieci powyżej 12 roku życia oraz w przypadku dorosłych ibuprofen może być przyjmowany od jednej do 2 tabletek doustnie co cztery godziny. Nie wolno przekraczać dawki większej niż 6 tabletek na dobę.

tabsy

Zalety

            Leki zawierające ibuprofen mają wiele zalet. Tabletki zaczynają objawiać swoje działanie już po trzydziestu minutach od przyjęcia, natomiast jeśli preparat zostanie przyjęty w postaci płynnej, jego działanie przyspiesza. Przyjmowanie pokarmu w czasie stosowania leku opóźnia jego wchłanianie, jednak działanie substancji utrzymuje się dość długo, bo aż do sześciu godzin od zastosowania. Dodatkowo ibuprofen bardzo łatwo jest wydalany z organizmu i nie kumuluje się w jego wnętrzu, co umożliwia nam uniknięcie niechcianych wypadków związanych z dawkowaniem leku. Mimo to nie należy nigdy przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwskazania

            Dużym przeciwwskazaniem do stosowania ibuprofenu może być choroba układu pokarmowego, a zwłaszcza żołądka, wątroby lub jelit. Ibuprofen silnie podrażnia jego błony i może powodować zapalenia. Dodatkowo leku nie należy stosować w przypadku chorób serca, zaburzeń w krzepnięciu krwi, niewydolności nerek, równoczesnego przyjmowania innych leków, skazy krwotocznej, ciąży, reakcji alergicznych, czy przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, moczopędnych, nasercowych oraz kortykosteroidów.  https://www.apteka-rozana.eu/