Co to jest Acodin?

Acodin to silnie działający lek na kaszel dawniej wydawany na receptę. Przyjmowany w dawce przepisanej przez lekarza w dużej mierze hamuje uciążliwy suchy kaszel (https://www.apteka-rozana.eu/kaszel-suchy.html). Niestety brany w zbyt dużych ilościach może powodować halucynacje, a nawet doprowadzić do śmierci. Jest to lek sprzedawany w tabletkach, zawierający substancje wysoce uzależniające i działające na układ nerwowy człowieka.

Skład leku

            Acodin to lek zawierający dużą dawkę bromowodorku dekstrometorfranu i silnie oddziałujący na układ nerwowy człowieka, powodując stany euforyczne w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki. Substancje te w działaniu są bardzo podobne do kodeiny, nazywanej inaczej metylomorfiną wchodzącą w skład opium. Po przedawkowaniu substancje te przedostają się z krwinek do mózgu wpływając przy tym negatywnie na działanie jego ośrodka odpowiedzialnego za układ nerwowy. To wspaniale działający lek w przypadku leczenia kaszlu , ponieważ w dużej mierze hamuje on odruchy kaszlowe, jednakże brany poza taką terapią staje się substancją psychoaktywną, nazywaną potocznie narkotykiem. W przypadku jego stosowania dopamina i serotonina, czyli neuroprzekaźniki, zamieniają się wywołując przy tym nienaturalne doznania i stany psychiczno-fizyczne.

Przedawkowanie

            Zbyt duże dawki przyjmowanego leku Acodin mogą wywoływać stany euforyczne oraz halucynacje. Dodatkowym skutkiem ubocznym przyjęcia zbyt dużej dawki jest ruchliwość i znaczna gadatliwość. Niestety duże dawki mogą powodować również ataki paniki, zaburzenia równowagi czy niezdolność do poruszania kończynami. Niebezpiecznym objawem są również urojenia, które mogą powodować, że osoba po zażyciu zbyt dużej dawki może mieć poczucie faktycznego zagrożenia życia i zrobić sobie dużą krzywdę. Dodatkowo paracetamol zawarty w leku w ostateczności może nawet doprowadzić do śmierci.

Przeznaczenie

            Jako lek na kaszel jest to wysoce skuteczny rodzaj terapii. Acodin to pochodna morfiny, która wywiera dobry wpływ na ośrodek kaszlu wewnątrz ośrodkowego systemu nerwowego, nie wpływając przy tym negatywnie na jakość czynności oddechowych. Lek przeznaczony jest do stosowania w przypadku infekcji gardła, przeziębienia, w przypadku silnego kaszlu z przyczyn drażniących oraz po urazach klatki piersiowej. Acodin to również lek, który powinien być stosowany objawowo, a nie przyczynowo. W postaci tabletek należy przyjmować go doustnie w ilości piętnastu mg co cztery godziny. Jeśli jesteśmy pacjentami z niewydolnością nerek lub wątroby, dawka powinna być zdecydowanie mniejsza.

Skutki uboczne

            Mimo tak dobroczynnego wpływu na ludzki organizm Acodin ma również dużo przeciwwskazań do stosowania. Przeszkodą do zażywania Acodinu może być nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, leczenie inhibitorami MAO, astma oskrzelowa oraz niewydolność oddechowa. Dodatkową przeszkodą może być również niewydolność nerek lub wątroby, ciąża oraz karmienie piersią. Niedozwolone jest stosowanie preparatu Acodin włącznie z alkoholem.